Zioła na alergie

Zioła na alergie

Aktywne filtry

Zioła na alergie Wiosna i lato są porami roku, w czasie których zaczynają pylić pierwsze rośliny, a w wielu miastach nadal odnotowuje się smog. Dla wielu wczesną wiosną trwa jeszcze sezon grzewczy, a latem powietrze ma niską wilgotność za sprawą nieustannie pracujących klimatyzatorów. Dla alergików to trudny okres, ale wiele do zaproponowania mają również domowe sposoby na uczulenie, jak choćby zioła na alergie.

Zioła na alergie - dlaczego ich potrzebujemy?

Do niedawna alergia występowała stosunkowo rzadko i wynikała raczej z predyspozycji genetycznych. Nasz styl życia i zanieczyszczenie powietrza sprawił, że organizm człowieka nie nadąża za tym, by przyzwyczaić się do nowych, niekorzystnych warunków. Stąd w ostatnim dwudziestoleciu odnotowuje się ogromną ilość diagnozowanej alergii, które w przeciwieństwie do wersji "klasycznej" jest alergią nabytą. To dlatego tak ważna w dzisiejszych czasach jest odpowiednia profilaktyka alergii, która obejmuje stosowanie ziół na alergię czy wprowadzenie diety antyhistaminowej.

Dieta antyhistaminowa

W zapobieganiu alergii i łagodzeniu jej przebiegu znalazła zastosowanie specjalna dieta eliminacyjna na alergię. Dieta antyhistaminowa dzieli produkty żywnościowe na dwie grupy - dozwolone produkty ubogohistaminowe i przeciwwskazaną żywność bogatohistaminową. W diecie eliminacyjnej na alergię zaleca się spożywanie głównie nabiału z wyjątkiem serów pleśniowych i dojrzewających , lekko strawnego mięsa z wyłączeniem produktów długodojrzewających, świeżych ryb, niektórych owoców, większości warzyw z wyjątkiem pomidorów, szpinaku, awokado i bakłażanu. Dieta antyhistaminowa dopuszcza stosowanie również naparów z ziół - zwłaszcza ziół na alergie oraz domowych soków warzywno-owocowych.

Dieta antyhistaminowa - co wolno, a czego nie?

W diecie eliminacyjnej na alergie zabrania się spożywania pokarmów, które zawierają histaminę i jej pochodną tyraminę. Związki te można znaleźć między innymi w szynkach długo dojrzewających, rybach po przetworzeniu, truskawkach, cytrusach, bananach, awokado, kiwi, śliwkach, papaji i bakłażanie. Przeciwwskazane są również sery pleśniowe i długo dojrzewające.

Domowe sposoby na uczulenie

Ciekawą alternatywą w walce z alergią poza lekami przeciwhistaminowymi i dietą antyhistaminową są naturalne zioła na alergie i inne domowe sposoby na uczulenie.Dzięki naturoterapii unikamy działań niepożądanych, choć zawsze istnieje ryzyko, że jakiś surowiec fitoterapeutyczny nas uczuli.

Bardzo wiele surowców zielarskich wykazuje działanie przeciwalergiczne. Do najpopularniejszych ziół na alergię można zaliczyć - pachnotkę zwyczajna (Perilla frutescens), tarczycę bajkalska (Scutellaria Baicalensis), czarnuszkę siewną (Nigella sativa) pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) oraz wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis L.).

Domowe sposoby na alergie - olej z czarnuszki na alergie

Ziołem na alergię o udokumentowanych właściwościach immunostymulujących jest czarnuszka siewna. W kilku badaniach klinicznych wykazano, że olej z czarnuszki łagodzi astmę, hamuje wysięk w alergicznym nieżycie nosa, a u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów (o etiologii autoimmunologicznej) działa silnie przeciwzapalnie.

Zioła na alergie - pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens)

Pachnotka zwyczajna charakteryzuje się znaczną zawartością kwasów omega-3, a badania na zwierzętach udowodniły jej skuteczność w łagodzeniu objawów alergicznego kataru, napadów astmy czy alergicznych zmian na skórze. Główną substancją czynną jest kwas rozmarynowy, dzięki któremu stężenie przeciwciał klasy IgE oraz histaminy spada. Pachnotka ma korzystny wpływ na układ krążenia właśnie ze względu na zwartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Zioła na alergie - tarczyca bajkalska (Scutellaria Baicalensis)

Szczególnym surowcem o działaniu przeciwalergicznym jest tarczyca bajkalska, która przy długotrwałym stosowaniu ma zdolność łagodzenia astmy, alergii wziewnej i wszelkich stanów zapalnych Tarczyca wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne, adaptogenne, chroni przed rozwojem nowotworów, uspokaja oraz obniża poziom cholesterolu. Za tak szerokie spektrum działania tego zioła na alergię odpowiadają flawonoidy - bajkaleina i apigenina.

Zioła na alergie - pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Również poczciwa pokrzywa zwyczajna ma wpływ stężenie histaminy w naszym organizmie. Jej dużą zaletą jesy wysoki profil bezpieczeństwa, niski potencjał uczulający oraz fakt, że rzadko wchodzi w interkacje z lekami i żywnością.

Zioła na alergie - wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis L.)

Wiesiołek dwuletni sprawdza się w alergii kontaktowej, gdyż pozyskiwany z niego olej z wiesiołka ma dobroczynny wpływ na regenerację skóry podrażnionej i atopowej. Olej z wiesiołka poza tym, że jest ziołem na alergię, zawiera bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, co wykorzystywane jest w kosmetyce i dermatologii w celu zminimalizowanie ryzyka pojawienia się wyprysków skórnych o podłożu alergicznym.