Zioła na płuca i oskrzela

Zioła na płuca i oskrzela

Aktywne filtry

Zioła na płuca

Zioła na płuca czy oskrzela stosuje się najczęściej w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Surowce te najczęściej działają wykrztuśnie, zwiększają wydzielanie śluzu albo wręcz przeciwnie hamują kaszel, łagodzą ból gardła i poprawiają kondycję błony śluzowej.

Zioła na płuca i oskrzela - które najlepsze?

Najbardziej znanym ziołem na płuca i oskrzela jest bluszczyk kurdybanek, babka lancetowata, ślaz dziki, prawoślaz lekarski oraz rumianek. Surowce te z powodzeniem są stosowane przy przeziębieniu, wspomagają tradycyjne leczenie infekcji i poprawiają jakość życia w czasie choroby.

Zioła na płuca - bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek przez wielu jest traktowany jako pospolity chwast, podczas gdy jest on również dobrze znanym ziołem na płuca. Kurdybanek z jednej strony wzmacnia układ immunologiczny, a z drugiej jest silnym antyseptykiem co również nie jest bez znaczenia w przebiegu infekcji. Bluszczyk hamuje suchy, uporczywy kaszel, ale również oczyszcza płuca i oskrzela z zalegającej wydzieliny. Często jest również stosowany przy zwykłym zapaleniu gardła.

Zioła na płuca - babka lancetowata

Podobnie jak bluszczyk kurdybanek również babka lancetowata jest pospolitym chwastem, który można spotkać na łąkach, rabatach czy osiedlowych trawnikach. Tak się jednak składa, że przetwory z babki mają zbawienny wpływ na górne drogi oddechowe. Jako przedstawiciel ziół na płuca i oskrzela babka lancetowata działa wykrztuśnie, bakteriostatycznie i jest stosowana również jako środek łagodzący kaszel przy astmę i alergii. Z racji tego, że jest surowcem śluzowym może być stosowany nie tylko jako zioło na oczyszczanie płuc, ale również jako środek odbudowujący błonę śluzową żołądka.

Zioła na płuca i oskrzela - zioła na kaszel

Oprócz babki lancetowatej w leczeniu kaszlu różnego pochodzenia przyjdzie z pomocą ślaz dziki, malwa, wyciągi z tymianku czy macierzanki piaskowej. Wszystkie wymienione surowce można uznać za zioła na kaszel.

Zioła na kaszel mokry

Wiele infekcji przebiega z nadmierną produkcją flegmy. Zalegająca wydzielona grozi nadkażeniom bakteryjnym i groźniejszym powikłaniom. Dlatego warto w czasie mokrego kaszlu włączyć do terapii również zioła na kaszel mokry. Do takich ziół zaliczyć możemy kwiat dziewanny, korzeń lukrecji, korzeń pierwiosnka oraz liść bluszczu. Mechanizm ziół wykrztuśnych polega na ewakuacji zalegającej wydzieliny w drzewie oskrzelowym poprzez niszczenie struktury śluzu, który staje się bardziej płynny i łatwiejszy w usunięciu.

Zioła na kaszel suchy, zioła na oczyszczenie płuc

Istnieją również zioła na kaszel suchy, a mowa tu dokładnie u zawartych w nich śluzach. Oprócz wspomnianej wcześniej babce lancetowatej - warto również wymienić inne zioła na kaszel np. liść podbiału czy korzeń i liść prawoślazu. Śluzy oprócz tego, że osłaniają podrażnioną od kaszlu błonę śluzową mają również zdolność "oczyszczania płuc", dlatego nazywane są również ziołami na oczyszczenie płuc.

Zioła na oczyszczenie płuc

Zioła na oczyszczenie płuc działają głównie miejscowo - pobudzają wydzielanie śluzu na błonie śluzowej układu oddechowego, zmniejszają wrażliwość na receptory kaszlu, rozmiękczają lokalnie wydzielinę i działają miejscowo przeciwzapalnie. Podobnie do śluzów roślinnych działają saponiny obecnie np. w korzeniu mydlnicy lekarskiej czy krzyżownicy wirginijskiej.