Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie

Aktywne filtry

Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie są najczęściej wpisywaną frazą związaną z ziołolecznictwem w wyszukiwarki internetowe. Nic dziwnego skoro każdy z nas marzy o pięknej sylwetce. Zioła na odchudzanie są skuteczne pod warunkiem, że będą elementem większego projektu jakim jest pozbywanie się dodatkowych kilogramów. Zioła na odchudzanie wraz z ćwiczeniami i dietą potrafią zdziałać cuda, ale równie ważne jest trwanie w dobrych nawykach czy to żywieniowych czy ruchowych.

Zioła na odchudzanie - jakie rośliny wybrać?

Zioła na odchudzanie działają wielokierunkowo. Jedne zmniejszają ilość wody w organizmie, inne hamują apetyt albo przyspieszają trawienie, a jeszcze inne spalają tłuszcz i podkręcają tempo metabolizmu. Do najważniejszych ziół na odchudzanie można zaliczyć babkę jajowatą, garcynię kambodżańską, guaranę oraz mniej znany morszczyn.

Zioła odchudzające hamujące wchłanianie tłuszczów

Dobrze opisanymi ziołami odchudzającymi jest jałowiec pospolity, Juniperus communis, zielona herbata chińska Thea sinensis, żeń-szenia japoński Panax japonicus, kozieradka pospolitej Trigonella foenum graecum, szałwia leakrska Salvia officinalis oraz winorośl Vitis vinifera.

Zioła odchudzające - jak działają?

Wszystkie wymienione zioła odchudzając hamują aktywność enzymu trawiennego lipazy dpowiedzialnej za trawienie tłuszczy. Dzięki temu ilość wchłanianych tłuszczów znacząco spada, co przekłada się na ubytek masy ciała.

Zioła odchudzające - babka jajowata (Plantago ovata)

Surowcem leczniczym w przypadku babki jajowatej są jej nasiona. Obfitują w dużą ilość śluzów, które usprawniają pasaż jelitowy i dzięki temu babka jajowata uważana jest jako skuteczny środek przeczyszczający. Oprócz tego mają zdolność pęcznienia, więc wypełniają żołądek, dając uczucie sytości. Bardzo ważne jest, by nasiona babki jajowatej przed spożyciem macerować w wodzie, a potem przyjąć na pół godziny przed głównymi posiłkami. Istotne jest, by stosować jednocześnie babki jajowatej z innymi lekami, gdyż pęczniejąc w żołądku i jelicie utrudnia ich wchłanianie.

Zioła na odchudzanie - Dziurawiec - (Hypericum perforatum)

Dlaczego dziurawiec znalazł się wśród grupy Zioła na Odchudzanie? Otóż zbyt wysokie BMI często związane jest z kompulsywnym objadaniem się na skutek rozchwianego zdrowia psychicznego. Dziurawiec natomiast łagodzi lęk i działa przeciwdepresyjnie. Warto pamietać, że dziurawiec wchodzi w wiele interakcji z lekami antykoncepcyjnymi i przeciwdepresyjnymi, ale również może powodować fotodermatozy

Zioła na odchudzanie - morszczyn (Fucus vesiculosus)

Morszczyn jak łatwo się domyślić posiada sporą zawartość jodu. Oprócz tego obniża poziom cholesterolu, pobudza metabolizm i zwiększa regenerację tkanek. Morszczyn jest wyjątkowym surowcem o działniu saluretycznym, podobnym do moczopędnego, z tą różnicą, że w raz z moczem usuwany jest nadmiar sodu. Dzięki temu morszczyn niweluje obrzęki i usuwa wodę zalegającą w organizmie u osoby otyłej.

Zioła na odchudzanie - Garcynia kambodżańska

Bardziej znaną nazwą jest łacińska nazwa tej rośliny - Garcinia cambogia. Garcynia uznawana jest za skuteczne zioło na odchudzanie, główie dlatego, że jest bogatym źródłem kwasu hydroksycytrynowego (HCA). Związek ten przede wszystkim zapewnia uczucie sytości, gdyż nasila przekształcanie glukozy w zapasowy glikogen. Dla naszego mózgu jest to sygnał, że podaż węglowodanów jest wystarczająca. Co więcej kwas HCA hamuje również syntezę nowych tłuszczów. Garcynia jest bezpiecznym surowcem i często obok chromu wchodzi w skład suplementów diety na odchudzanie.

Zioła na odchudzanie - Guarana (Paullinia cupana)

Kolejne zioło na odchudzanie - guarana już wieki temu była wykorzystywana przez Indian jako środek zmniejszający łaknienie. Dziś już wiemy, że za taką aktywność odpowiada guaranina, strukturalnie zbliżona do kofeiny. Warto wspomnieć, że w nadmiarze prowadzi do nadmiernego pobudzenia, kołatania serca i niepokoju.