Zioła na wątrobe i cholesterol

Zioła na wątrobe i cholesterol

Aktywne filtry

Zioła na wątrobę i cholesterol Tryb życia jaki obecnie prowadzimy sprawia, że wątroba jest szczególnie narażona na niekorzystne czynniki. Przejadamy się, dostarczamy organizmowi mnóstwa potencjalnie szkodliwych związków z pożywieniem (ksenobiotyków) oraz przyjmujemy coraz większe ilości leków. Na szczęście komórki wątrobowe - hepatocyty mają dobre zdolności regeneracyjne, więc możemy je wspierać za pomocą ziół na wątrobę.

Zioła na wątrobę - dlaczego są potrzebne?

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów naszego ciała. Jest swoistą fabryką, w której produkowane są kluczowe dla organizmu związki, rozkładane uboczne produkty przemiany materii, magazynowane niektóre witaminy i inaktywowane trucizny. To w wątrobie rozkładane są również leki i produkowane niektóre enzymy trawienne. Wspieranie jej pracy oraz regeneracja powinna być więc naszym obowiązków. W sklepie zielarskim Herbisan zioła na wątrobę zajmują bardzo ważne miejsce.

Zioła na wątrobę - ostropest plamisty

Najlepiej opisanym ziołem na wątrobę jest ostropest plamisty (Sylibi marianum), z którego łupin nasiennych i owocni pozyskuje się wiele cennych dla wątroby substancji czynnych - sylibinę, taksyfolinę i sylikrystynę. Co ciekawe długotrwałe stosowanie ostropestu plamistego, jego wyciągów i samej sylimaryny jest bezpieczne i nie daje żadnych działań niepożądanych. 

Jakie zioła na wątrobę - karczoch zwyczajny

Równie cenioną rośliną z perspektywy chorób wątroby jest karczoch zwyczajny. W kuchni śródziemnomorskiej jest bardzo popularnym warzywem, ale z punktu widzenia ziołolecznictwa i naturoterapii bogactwem wielu związków czynnych biologicznie. Karczoch działa ochronnie na wątrobę, obniża poziom cukru i cholesterolu, poprawia trawienie, a nawet wspiera koncentrację i pamięć. Zawarta w karczochu luteolina jest silnym przeciwutleniaczem i substancją przeciwzapalną, która stabilizuje błony komórkowe hepatocytów - czyli komórek miąższu wątroby.

Jakie zioła na wątrobę - rdest ptasi

Fitoterapeuci i lekarze często w łagodnej niewydolności wątroby często stosują wyciągi z rdestu ptasiego. Roślina i jej przetwory działają odtruwająco, regenerująco na komórki wątrobowe oraz przeciwmiażdżycowo. Rdest ptasi obok mniszka lekarskiego, karczocha, mięty pieprzowej, krwawnika i  dziurawca często wchodzi w skład gotowych mieszanek na wątrobę.  Jak oczyścić wątrobę ziołami? Chcąc oczyścić wątrobę ziołami możemy postępować wielotorowo. Przede wszystkim powinniśmy sięgnąć po preparaty z fosfolipidami sojowymi, które regenerują miąższ wątrobowy. Dalej możemy stosować zioła na wątrobę w postaci tabletek, pić herbatę na wątrobę między posiłkami albo wybierać lecznicze mieszanki ziołowe wspierające pracę wątroby i obniżające poziom cholesterolu.

Zioła na stłuszczenie wątroby

Wątroba może ulec stłuszczeniu albo na skutek nadużywania alkoholu, albo stosowaniem bogatotłuszczowej, niezbilansowanej diety. Stłuszczenie wątroby jest trudne do wykrycia, gdyż  zmiany w obrębie miąższu wątroby widać w histopatologi. Osoby z problemami wątrobowymi narzekają na przedłużające się przemęczenie, zły nastrój oraz ból w okolicy wątroby. 

Zioła na stłuszczenie wątroby - jakie wybrać?

Jeśli chcemy zapobiec chorobom wątroby, a zwłaszcza jej stłuszczeniu  powinniśmy skupićsięna  zmianue stylu życia, diety  oraz zwiększeniu aktywności na świeżym powietrzu.  Można również wspomagać się ziołami na stłuszczenie wątroby. Zioła te działają ochronnie na hepatocyty, przyspieszają metabolizm, działają przeciwzapalnie, rozkurczowo i przyspieszają trawienie.  Do ziół na stłuszczenie wątroby zaliczamy:

  • ostropest plamisty (Sylibi marianum),
  • karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) 
  •  szafran uprawny (Crocus sativus).

Zioła na cholesterol

W przypadku wysokiego cholesterolu można sięgać po te same surowce zielarskie co w przypadku bólu wątroby. Często bowiem jedna roślina zawiera wiele różnych substancji aktywnych, które działają zarówno na obniżenie cholesterolu, jak również odtruwająco na wątrobę. Sama cząsteczka cholesterolu jest syntezowana i magazynowana w wątrobie - dlatego też w obu przypadkach stosuje się te same zioła lecznicze. Mnie znanymi ziołami na cholesterol są: