Zioła na sen i stres

Zioła na sen i stres

Aktywne filtry

Ziołowe tabletki na uspokojenie

W dzisiejszych czasach stres rzadko kiedy ma wymiar pozytywny i zmusza nas do działania. Tempo życia sprawia, że stres wdziera się do naszej codzienności i paraliżuje nasz układ nerwowy. Często domowe sposoby radzenia sobie ze stresem zawodzą i potrzebujemy pomocy z zewnątrz. Syntetyczne leki na uspokojenie choć w większości przypadków są skuteczne potrafią uzależnić. Rozwiązaniem jest sięganie po ziołowe tabletki na uspokojenie i zioła na sen. Surowce roślinne są znacznie bezpieczniejsze, a przy dłuższym stosowanie równie skuteczne co leki syntetyczne.

Ziołowe tabletki na uspokojenie- dlaczego są potrzebne?

Stres jest naszą reakcją obronną na nagle zmieniające się otoczenie. Paraliżujący stres objawia się niepokojem, na skórze pojawia zimny pot, mamy problemy z oddechem, bo oskrzela rozszerzają się, a organizm uwalnia z rezerw glukozę. O ile zależy nam na motywacji i działaniu - takie objawy mogą nam sprzyjać, ale jeśli zagrożenie lub wyzwanie minęło, a napięcie dalej pozostaje, to stres zaczyna odciskać piętno na pracy niektórych narządów. Jeśli stres utrzymuje się tygodniami mogą pojawiać się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bezsenność, tendencja do objadania się. Po kilkumiesięcznym stresie mogą ujawnić się również choroby sercowo-naczyniowe, wrzody żołądka oraz obniżenie odporności.

Ziołowe tabletki na uspokojenie - kiedy zacząć je stosować?

O ile stres jest przemijający możemy zacząć od rozmowy z kimś bliskim, ćwiczeń relaksacyjnych czy uprawiania zajmującego myśli sportu. Kiedy jednak działanie te zawodzą, a do naszego życia wkrada się bezsenność możemy sięgnąć po zioła na sen i stres. Zła jakość i zbyt mała ilość snu pogłębia problem stresu i lęku uogólnionego, bo na starcie jesteśmy rozdrażnieni.

Zioła na sen

Głównymi składnikami mieszanek uspokajających i nasennych są zioła na sen takie jak szyszki chmielu (Lupuli strobili), liść melisy (Melissae folium) i korzeń kozłka (Valerianae radix).

Zioła na sen i stres - passiflora

Ciekawym ziołem na sen i stres jest męczennica cielista (Passiflora incarnata), która rodzimie porasta tropikalną strefę klimatyczną obu Ameryk. Passiflora znosi nawet silne bóle głowy, a jej normalizujące stres ujawnia się dopiero przy dużych dawkach (powyżej 1000mg).

Zioła na sen - na co zwrócić uwagę?

Szukając konkretnego zioła na sen i stres czy to w postaci suszu czy w postaci tabletek na uspokojenie należy zachować czujność, gdyż na opakowaniach często widnieje zawartość wagowa surowca w tabletce, zamiast ilość wyciągu suchego. I tak 500mg korzenia kozłka wcale nie jest skuteczniejsze od o 50-100mg suchego wyciągu z korzenia kozłka, choć liczba miligramów zdaje się przeczyć tej tezie.

Zioła na sen - adaptogeny

W leczeniu zaburzeń snu i permanentnego stresu skuteczne są również adaptogeny. Działają one antyoksydacyjnie, immunostymulująco, tonizująco, uspokajająco, psychostymulująoe, a nawet anaboliczne. W zielarniach można nabyć najpopularniejszy i najskuteczniejszy adaptogen, jakim jest korzeń żeń-szenia (Ginseng radix). Mniej popularnymi adaptogenami są Eleuterokok kolczasty (Eleutherococcus senticosus), chisandra chinensis – cytryniec chiński, Withania somnifera czy cenioną roślina w medycynie ajurwedyjskiej - Bacopa monnieri (nazywana również Brahmi). Zioła na sen i stres - kiedy się udać do lekarza? Kiedy leczenie ziołami nie przynosi oczekiwanych rezultatów, nie warto ciągnąć tego w nieskończoność. Jeśli w ciągu 1-2 miesięcy od rozpoczęcia fitoterapii stresu nie widać odczuwalnej poprawy, powinniśmy zasięgnąć konsultacji u specjalisty,