Zioła moczopędne

Zioła moczopędne

Aktywne filtry

Zioła moczopędne

Do niedawna zioła moczopędne i oczyszczające nazywane były z łaciny depurativa, czyli „czyszczącymi krew”. Związane było to ze zdolnością ziół moczopędnych do nasilania pracy nerek i diurezy. Zioła moczopędne wykorzystuje się nie tylko przy detoksykacji organizmu, ale również w leczeniu trądziku, nadwagi, kamicy nerkowej i zapalenia pęcherza moczowego. Czyli wszędzie tam gdzie efekt moczopędny sprzyja oczyszczaniu organizmu, zmniejszaniu wydzielania gruczołowego, usuwaniu piasku w nerkach oraz oczyszczaniu pęcherza moczowego z bakterii. Właściwości moczopędne posiada m.in. perz właściwy (Agropyron repens), a dokładniej jego kłącze (Rhizoma Graminis), cykoria podóżnik, pokrzywa zwyczajna, a także owocnia fasoli.

Zioła moczopędne - kłącze perzu

Ekstrakty z kłącza perzu są składnikiem wielu suplementów diety dla cukrzyków oraz osób cierpiących na miażdżycę. Za sprawą swoich właściwości moczopędnych ułatwiają one usuwanie z organizmu ubocznych produktów przemiany materii. Perz właściwy zapobiega również powstawaniu kamieni nerkowych i wywiera przeciwzapalne działanie na cały układ moczowo-płciowy. Za działanie zwiększające oddawanie moczu odpowiadają flawonoidy zawarte w surowcu. Nasilona diureza zapobiega również obrzękom i wspiera odchudzanie. Dzięki temu kłącze perzu dodaje się do saszetek zmniejszających nadwagę, oraz w mieszankach o działaniu przeczyszczającym.

Zioła moczopędne - cykoria podróżnik

Kolejną rośliną wartą uwagi jest cykoria podróżnik (Cichorium intybus), która jest składnikiem mieszanek ziołowych na trądzik, trawienie i odchudzanie. Cykoria obfituje w inulinę, laktony seskwiterpenowe, flawonoidy, hydroksykumaryny, kwasy fenolowe, trójterpeny oraz glikozydy fenolowe, dzięki czemu jej wyciągi działają żółciotwórczo, żółciopędnie, moczopędnie, prebiotycznie i hipoglikemicznie. Co więcej cykoria jest na tyle bezpieczna, że można ją stosować u małych dzieci i kobiet w ciąży.

Zioła moczopędne - owocnia fasoli

Ziołem moczopędnym jest również owocnia fasoli (Phaseoli pericarpium), któej wyciągi działają przeciwcukrzycowo, odtruwająco i moczopędnie. Podobnie jak większość ziół moczopędnych owocnia fasoli znalazła zastosowanie w leczeniu zaburzeń dermatologicznych o podłożu metabolicznym.

Zioła moczopędne - liść pokrzywy

Sztandarowym przedstawicielem ziół moczopędnych jest liść pokrzywy (Urticae folium), który usuwa nadmiar jonów sodu i potasu, zapobiega obrzękom i krwotokom, rozgrzewa, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Pokrzywa reguluje metabolizm, nasila regenerację tkanek i wzmaga produkcję krwinek. Stymuluje układ immunologiczny, usprawnia trawienie i zwiększa przyswajanie składników pokarmowych. Pokrzywa uznawana jest również za środek czyszczący krew (depurativa), co wykorzystuje się w leczeniu osób cierpiących na choroby reumatyczne.Ziele pokrzywy wchodzi w skład większości mieszanek ziołowych przeciwreumatycznych, moczopędnych, przeciw artretycznych, odtruwających i przeciwtrądzikowych. Preparaty z mniszka pomagają w schorzeniach dróg żółciowych, problemach wątrobowych i trawiennych, początkowym stadium cukrzycy a także przy obrzękach i niewydolności nerek oraz przewlekłym zapaleniu pęcherza moczowego. Mniszek zawiera m.in. kwas hydroksycynamonowy, chloroenowy i triterpeny.

Zioła na zapalenie pęcherza

Oprócz działania moczopędnego, które sprzyja usuwaniu bakterii chorobotwórczych z moczu i pęcherza przy infekcji układu moczowego wykorzystuje się również działanie przeciwzapalne i ściągające. W ten sposób działają specjalnie do tego przygotowane nasiadówki z rumianku i kory dębu.

Zioła na zapalenie pęcherza - nasiadówki z rumianku

Nasiadówka jest niczym innym jak miejscową kąpielą leczniczą określonych miejsc z wykorzystaniem naparów ziołowych. Nasiadówki z rumianku działają przeciwzapalnie i ściągająco, uszczelniają się naczynia krwionośne, łagodzą ból, oraz pomagają otrzymać prawidłowe pH w okolicy cewki moczowej.

Zioła na zapalenie pęcherza - nasiadówki z kory dębu

Innym ziołem na zapalenie pęcherza, które może być stosowane w formie nasiadówek jest kora dębu. Kora dębu zawiera w swoim składzie szereg różnych związków, w tym garbniki, które są bakteriostatyczne wobec gronkowców (Staphylococcus aureus, S.epidermidis, S.saprophyliticus). Kwas taninowy z kolei jest skuteczny przeciw wysoce opornym szczepom S.aureus., a elagitanina wobec E.coli opornym na streptomycynę. Garbniki działają również wirusostatycznie wobec wirusów grypy czy Herpes.