Mniszek korzeń 50g Kawon
Skrzyp ziele 50g Kawon
Brzoza liść 50g Kawon
Pokrzywa liść 50g Kawon
Nawłoć ziele 50g Kawon
Pokrzywa fix 30 sasz. Kawon
Rdest ptasi 50g Kawon
Owocnia fasoli 50g Kawon
Herbata zdrowe nerki EKO 50g Dary Natury
Ekologiczna mieszanka ziół na zdrowie układu moczowego
Zioła moczopędne
Do niedawna zioła moczopędne i oczyszczające nazywane były z łaciny depurativa, czyli „czyszczącymi krew”. Związane było to ze zdolnością ziół moczopędnych do nasilania pracy nerek i diurezy. Zioła moczopędne wykorzystuje się nie tylko przy detoksykacji organizmu, ale również w leczeniu trądziku, nadwagi, kamicy nerkowej i zapalenia pęcherza moczowego. Czyli wszędzie tam gdzie efekt moczopędny sprzyja oczyszczaniu organizmu, zmniejszaniu wydzielania gruczołowego, usuwaniu piasku w nerkach oraz oczyszczaniu pęcherza moczowego z bakterii. Właściwości moczopędne posiada m.in. perz właściwy (Agropyron repens), a dokładniej jego kłącze (Rhizoma Graminis), cykoria podóżnik, pokrzywa zwyczajna, a także owocnia fasoli.
Zioła moczopędne - kłącze perzu
Ekstrakty z kłącza perzu są składnikiem wielu suplementów diety dla cukrzyków oraz osób cierpiących na miażdżycę. Za sprawą swoich właściwości moczopędnych ułatwiają one usuwanie z organizmu ubocznych produktów przemiany materii. Perz właściwy zapobiega również powstawaniu kamieni nerkowych i wywiera przeciwzapalne działanie na cały układ moczowo-płciowy. Za działanie zwiększające oddawanie moczu odpowiadają flawonoidy zawarte w surowcu. Nasilona diureza zapobiega również obrzękom i wspiera odchudzanie. Dzięki temu kłącze perzu dodaje się do saszetek zmniejszających nadwagę, oraz w mieszankach o działaniu przeczyszczającym.
Zioła moczopędne - cykoria podróżnik
Kolejną rośliną wartą uwagi jest cykoria podróżnik (Cichorium intybus), która jest składnikiem mieszanek ziołowych na trądzik, trawienie i odchudzanie. Cykoria obfituje w inulinę, laktony seskwiterpenowe, flawonoidy, hydroksykumaryny, kwasy fenolowe, trójterpeny oraz glikozydy fenolowe, dzięki czemu jej wyciągi działają żółciotwórczo, żółciopędnie, moczopędnie, prebiotycznie i hipoglikemicznie. Co więcej cykoria jest na tyle bezpieczna, że można ją stosować u małych dzieci i kobiet w ciąży.
Zioła moczopędne - owocnia fasoli
Ziołem moczopędnym jest również owocnia fasoli (Phaseoli pericarpium), któej wyciągi działają przeciwcukrzycowo, odtruwająco i moczopędnie. Podobnie jak większość ziół moczopędnych owocnia fasoli znalazła zastosowanie w leczeniu zaburzeń dermatologicznych o podłożu metabolicznym.
Zioła moczopędne - liść pokrzywy
Sztandarowym przedstawicielem ziół moczopędnych jest liść pokrzywy (Urticae folium), który usuwa nadmiar jonów sodu i potasu, zapobiega obrzękom i krwotokom, rozgrzewa, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Pokrzywa reguluje metabolizm, nasila regenerację tkanek i wzmaga produkcję krwinek. Stymuluje układ immunologiczny, usprawnia trawienie i zwiększa przyswajanie składników pokarmowych. Pokrzywa uznawana jest również za środek czyszczący krew (depurativa), co wykorzystuje się w leczeniu osób cierpiących na choroby reumatyczne.Ziele pokrzywy wchodzi w skład większości mieszanek ziołowych przeciwreumatycznych, moczopędnych, przeciw artretycznych, odtruwających i przeciwtrądzikowych. Preparaty z mniszka pomagają w schorzeniach dróg żółciowych, problemach wątrobowych i trawiennych, początkowym stadium cukrzycy a także przy obrzękach i niewydolności nerek oraz przewlekłym zapaleniu pęcherza moczowego. Mniszek zawiera m.in. kwas hydroksycynamonowy, chloroenowy i triterpeny.
Zioła na zapalenie pęcherza
Oprócz działania moczopędnego, które sprzyja usuwaniu bakterii chorobotwórczych z moczu i pęcherza przy infekcji układu moczowego wykorzystuje się również działanie przeciwzapalne i ściągające. W ten sposób działają specjalnie do tego przygotowane nasiadówki z rumianku i kory dębu.
Zioła na zapalenie pęcherza - nasiadówki z rumianku
Nasiadówka jest niczym innym jak miejscową kąpielą leczniczą określonych miejsc z wykorzystaniem naparów ziołowych. Nasiadówki z rumianku działają przeciwzapalnie i ściągająco, uszczelniają się naczynia krwionośne, łagodzą ból, oraz pomagają otrzymać prawidłowe pH w okolicy cewki moczowej.
Zioła na zapalenie pęcherza - nasiadówki z kory dębu
Innym ziołem na zapalenie pęcherza, które może być stosowane w formie nasiadówek jest kora dębu. Kora dębu zawiera w swoim składzie szereg różnych związków, w tym garbniki, które są bakteriostatyczne wobec gronkowców (Staphylococcus aureus, S.epidermidis, S.saprophyliticus). Kwas taninowy z kolei jest skuteczny przeciw wysoce opornym szczepom S.aureus., a elagitanina wobec E.coli opornym na streptomycynę. Garbniki działają również wirusostatycznie wobec wirusów grypy czy Herpes.