Zioła na menopauzę

Zioła na menopauzę

Aktywne filtry

Zioła na menopauzę

Okres przekwitania nie należy do najszczęśliwszych momentów w życiu kobiety. Poza obniżeniem nastroju wynikającym z samej świadomości upływającego czasu, w okresie menopauzy dochodzą również do głosu mało przyjemne objawy - uderzenia gorąca, drażliwość, depresja, zwiększona łamliwość kości, wahania nastroju, zaburzenia snu, suchość narządów płciowych. W zwalczaniu nieprzyjemnych objawów i poprawie jakości życia z pomocą mogą przyjść zioła na menopauzę.

Zioła na menopauzę - niepokalanek

Niepokolanek należy do grupy: Zioła na menopauzę głównie z powodu regulowania równowagi hormonalnej. Niepokalanek zapobiega również zmianom w kobiecych piersiach, zapobiega endometriozie, znosi objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Reguluje również cykl miesiączkowy oraz utrzymuje balans między poziomem estrogenów a progesteronem. Jego wielokierunkowe działanie przy menopauzie obejmuje również aktywność przeciwbólową, uspokajającą oraz łagodnie proestrogenową. Co ciekawe niepokalanek normalizuje również wydzielanie sebum w skórze, co również ma znaczenie w zmieniającej się cerze w menopauzie.

Zioła na menopauzę - koniczyna łąkowa

Koniczyna łąkowa jest surowcem, który obfituje w izoflawony, ale wykazuje poza tym szereg innych aktywności m.in. uszczelnia naczynia krwionośne, hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe, działa moczopędnie i wykrztuśnie, jest środkiem mlekopędnym i uspokajającym. Dzięki podobieństwu strukturalnemu izoflawonów koniczyny do estrogenów mogą one przyłączać się do receptorów estrogenowych. Przyjmowanie koniczyny łąkowej zaleca się w późniejszej fazie przekwitania, gdyż wtedy ten przedstawiciel ziół na menopauzę jest najbardziej skuteczny.

Zioła na menopauzę - soja owłosiona

Najlepszym źródłem izoflawonów jest soja owłosiona. Oprócz izoflawonów znajdziemy w niej sporo białka, tłuszczy, cukrów oraz lecytynę i cholinę. Wyciągi z soi oprócz aktywności estrogenowej działają również przeciwzakrzepowo, obniżają poziom cholesterolu oraz uznawane są za związki chemoprewencyjne (zapobiegają rozwojowi nowotworów). Podobnie jak w przypadku koniczyny łąkowej preparaty soi nadają się na drugą fazę przekwitania. By osiągnąć efekt korzystny przy menopauzie zaleca się codzienne przyjmowanie 50-100mg wyciągu z soi.

Zioła na menopauzę - lucerna siewna

Mając na uwadze zioła na menopauzę nie sposób pominąć również lucerny siewnej, która jest częstym składnikiem mieszanek i suplementów diety przeznaczonych dla kobiet w okresie przekwitania. Ekstrakty z lucerny poprawiają apetyt, działaja wzmacniająco, przeciwobrzękowo i odżywczo. Przyjmując suplementy diety z lucerną nie należy przekraczać dobowych dawek, gdyż w nadmiarze lucerna może okazać się toksyczna i prowadzić do hemolizy krwinek.

Zioła na poty w menopauzie

Większość wymienionych wyżej ziół na menopauzę łagodzi również uderzenia gorąca i nadmierną potliwość, którą obserwuje się w czasie klimakterium. Jednak typowym ziołem, który bezpośrednio niweluje te nieprzyjemne objawy jest glistnik jaskółcze ziele. Kobiety szukające ziół na poty w menopauzie powinny zwrócić uwagę na glistnika również ze względu na jego szersze działanie.

Zioła na poty w menopauzie - glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jest silnym środkiem przeciwlękowym i uspokajającym. Działą rozkurczowo na mięśnie gładkie, dzięki czemu niweluje przykre dolegliwości bólowe z podbrzusza, które często pojawiają się przy przekwitaniu. Napar z glistnika hamuje uderzenia gorąca i krwi do głowy, łagodnie obniża ciśnienie krwi, łagodzi napięcie przy PMS i zapobiega nerwicom wegetatywnym.

Zioła na poty w menopauzie - pluskwica

Najbardziej znanym ziołem na menopauzę i ziołem na poty jest pluskwica groniasta o wdzięcznej łaciśniej nazwie (Cimicifuga racemosa). Jest to jeden z najbardziej przebadanych surowców pod kątem łagodzenia objawów klimakterium. Oprócz bogactwa izoflawonów pluskwica zawiera w swoim składzie alkaloidy i kwasy fenolowe, które warunkują jej aktywność przeciwbakteryjną. Pluskwica jest najbardziej pożądana wtedy, gdy do krwi uwalniane są spore ilości progesteronu i androgenów - czyli w II fazie przekwitania.