Kwiat nagietka 25g Kawon
Krwawnik ziele 50g Kawon
Koniczyna czerwona kwiat 50g Herbapol
Chmiel szyszka 25g Kawon
Koniczyna czerwona kwiat 50g Flos
Malwa czarna kwiat 25g Kawon
Mieszanka na menopauzę 100g FLOS
Maca proszek bio 150g MyVita
Mięśniaki macicy wg o. Klimuszki 450g Zielarnia Suwalska
Mieszanka ziołowa według przepisu Ojca Klimuszki na mięśniaki macicy
- Nowy
Zioła na menopauzę
Okres przekwitania nie należy do najszczęśliwszych momentów w życiu kobiety. Poza obniżeniem nastroju wynikającym z samej świadomości upływającego czasu, w okresie menopauzy dochodzą również do głosu mało przyjemne objawy - uderzenia gorąca, drażliwość, depresja, zwiększona łamliwość kości, wahania nastroju, zaburzenia snu, suchość narządów płciowych. W zwalczaniu nieprzyjemnych objawów i poprawie jakości życia z pomocą mogą przyjść zioła na menopauzę.
Zioła na menopauzę - niepokalanek
Niepokolanek należy do grupy: Zioła na menopauzę głównie z powodu regulowania równowagi hormonalnej. Niepokalanek zapobiega również zmianom w kobiecych piersiach, zapobiega endometriozie, znosi objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Reguluje również cykl miesiączkowy oraz utrzymuje balans między poziomem estrogenów a progesteronem. Jego wielokierunkowe działanie przy menopauzie obejmuje również aktywność przeciwbólową, uspokajającą oraz łagodnie proestrogenową. Co ciekawe niepokalanek normalizuje również wydzielanie sebum w skórze, co również ma znaczenie w zmieniającej się cerze w menopauzie.
Zioła na menopauzę - koniczyna łąkowa
Koniczyna łąkowa jest surowcem, który obfituje w izoflawony, ale wykazuje poza tym szereg innych aktywności m.in. uszczelnia naczynia krwionośne, hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe, działa moczopędnie i wykrztuśnie, jest środkiem mlekopędnym i uspokajającym. Dzięki podobieństwu strukturalnemu izoflawonów koniczyny do estrogenów mogą one przyłączać się do receptorów estrogenowych. Przyjmowanie koniczyny łąkowej zaleca się w późniejszej fazie przekwitania, gdyż wtedy ten przedstawiciel ziół na menopauzę jest najbardziej skuteczny.
Zioła na menopauzę - soja owłosiona
Najlepszym źródłem izoflawonów jest soja owłosiona. Oprócz izoflawonów znajdziemy w niej sporo białka, tłuszczy, cukrów oraz lecytynę i cholinę. Wyciągi z soi oprócz aktywności estrogenowej działają również przeciwzakrzepowo, obniżają poziom cholesterolu oraz uznawane są za związki chemoprewencyjne (zapobiegają rozwojowi nowotworów). Podobnie jak w przypadku koniczyny łąkowej preparaty soi nadają się na drugą fazę przekwitania. By osiągnąć efekt korzystny przy menopauzie zaleca się codzienne przyjmowanie 50-100mg wyciągu z soi.
Zioła na menopauzę - lucerna siewna
Mając na uwadze zioła na menopauzę nie sposób pominąć również lucerny siewnej, która jest częstym składnikiem mieszanek i suplementów diety przeznaczonych dla kobiet w okresie przekwitania. Ekstrakty z lucerny poprawiają apetyt, działaja wzmacniająco, przeciwobrzękowo i odżywczo. Przyjmując suplementy diety z lucerną nie należy przekraczać dobowych dawek, gdyż w nadmiarze lucerna może okazać się toksyczna i prowadzić do hemolizy krwinek.
Zioła na poty w menopauzie
Większość wymienionych wyżej ziół na menopauzę łagodzi również uderzenia gorąca i nadmierną potliwość, którą obserwuje się w czasie klimakterium. Jednak typowym ziołem, który bezpośrednio niweluje te nieprzyjemne objawy jest glistnik jaskółcze ziele. Kobiety szukające ziół na poty w menopauzie powinny zwrócić uwagę na glistnika również ze względu na jego szersze działanie.
Zioła na poty w menopauzie - glistnik jaskółcze ziele
Glistnik jest silnym środkiem przeciwlękowym i uspokajającym. Działą rozkurczowo na mięśnie gładkie, dzięki czemu niweluje przykre dolegliwości bólowe z podbrzusza, które często pojawiają się przy przekwitaniu. Napar z glistnika hamuje uderzenia gorąca i krwi do głowy, łagodnie obniża ciśnienie krwi, łagodzi napięcie przy PMS i zapobiega nerwicom wegetatywnym.
Zioła na poty w menopauzie - pluskwica
Najbardziej znanym ziołem na menopauzę i ziołem na poty jest pluskwica groniasta o wdzięcznej łaciśniej nazwie (Cimicifuga racemosa). Jest to jeden z najbardziej przebadanych surowców pod kątem łagodzenia objawów klimakterium. Oprócz bogactwa izoflawonów pluskwica zawiera w swoim składzie alkaloidy i kwasy fenolowe, które warunkują jej aktywność przeciwbakteryjną. Pluskwica jest najbardziej pożądana wtedy, gdy do krwi uwalniane są spore ilości progesteronu i androgenów - czyli w II fazie przekwitania.