Zioła na serce i nadciśnienie

Zioła na serce i nadciśnienie

Aktywne filtry

Zioła na nadciśnienie

Lecząc różne dolegliwości wybieramy coraz chętniej preparaty ziołowe. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną, a jej leczenie wymaga dobrej współpracy osoby chorej z lekarzem. Leczenie nadciśnienia wiąże się często z przyjmowaniem leków do końca życia. Jednak w przypadku nieznacznego nadciśnienia lub wspomagająco podczas konwencjonalnego leczenia możemy sięgnąć po zioła na nadciśnienie.

Jakie zioła obniżają ciśnienie?

Chcąc obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi możemy wybierać spośród kilku ziół na nadciśnienie np. kwiatostanów i liści głogu, ziela serdecznika, ziela jemioły, owoców dzikiej róży, czosnku, ziela barwinka pospolitego oraz aminka egipskiego. Większość z nich wchodzi w skład ziołowych mieszanek na nadciśnienie, dzięki czemu wykorzystywany jest synergizm działania.

Zioła na nadciśnienie - owoc głogu

Owoc głogu  Crataegus oxyacantha L ma właściwości przeciw arytmiczne oraz  inotropowe (wzmacnia siłę skurczu serca), a także zwiększa pojemność wyrzutową i poprawia przepłym wieńcowy. Owoc głogu wykorzystuje się w  leczeniu niewydolności mięśnia sercowego, a także łagodnych zaburzeń rytmu serca. Rozkurcza również naczynia krwionośne co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Zioła na nadciśnienie - liść serdecznika

Liść serdecznika  Leonurus cardiaca również jest ziołem na nadciśnienie, ale  ma działanie podobne do naparstnicy, ale słabsze. Substancje czynne serdecznika - flawonoidy i alkaloidy rzokurczają naczynia krwionośne i dzięki temu powodują spadek ciśnienia krwi. Serdecznik ponadto wykazuje działanie uspokajające, podobne do waleriany (kozłka lekarskiego).  Dlatego zaleca się go osobom z nadciśnieniem tętniczym o podłożu nerwicowym.

Zioła na nadciśnienie - ziele jemioły

Ziele jemioły Visca alba jest ziołem na nadciśnienie, dzięki zawartości takich związków jak wiskotoksyna, cholina, GABA i histamina. Niestety, przy jednorazowym podaniu doustnym znaczna część substancji czynnych  ulega rozkładowi. Stosowanie jemioły opiera się więc wyłącznie na długotrwałym stosowaniu

Jakie zioła obniżają ciśnienie - owoc dzikiej róży

Owoc dzikiej róży Rosa canina L obniża ciśnienie krwi głównie za pośrednictwem właściwości moczopędnych. Dzika róża oprócz tego, że jest stosowana wspomagająco z nadciśnieniem krwi może być traktowana jako surowiec witaminowy, za sprawą  wysokiej zawartość witaminy C. Oprócz tego dzika róża działą tonizująco na pracę serca.

Jakie zioła obniżają ciśnienie - cebula czosnku

Cebula czosnku Allium sativum L.obfituje w bogaty skład fitochemiczny i dzięki temu wykazuje bardzo szerokie działanie biologiczne. Z jednej strony ma  właściwości bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze, a z drugiej  działając przeciwzakrzepowo, przeciw utleniająco oraz ochronnie na hepatocyty (komórki wątroby). Wiele badań klinicznych potwierdziło również działanie hipotensyjne czosnku oraz korzystny wpływ na profil lipidowy.

Zioła na serce

Większość ziół na serce obniża również ciśnienie. Rzadko kiedy jedna roślina ma jedną wiodącą aktywność biologiczną, a raczej jej działanie jest bardzo szerokie. Do ziół, które mogą być wykorzystywane w naturalnym leczeniu arytmii serca np. migotania przedsionków o podłożu psychogennym można zaliczyć:

  • korzeń kozłka
  • szyszki chmielu
  • liść męczennicy

Zioła na serce - waleriana

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) i jego działanie jest bardzo zbliżone do melisy lekarskiej.  Waleriana zawiera w swoim składzie szereg substancji czynnych – kwas walerenowy, walepotriaty i walerenal. Dzięki temu kozłek lerkarski poprawia pamięć i koncentrację, a także  łagodnie uspokaja. Kozłek lekarski może być zaliczony do ziół na serce, bo tonizuje jego pracę i często jest składnikiem kropli nasercowych.

Zioła na serce - pasiflora

Innym składnikiem wielu mieszanek i ziół na serce jest męczennica cielista (Passiflora incarnata), która zawiera antocjany, kwasy fenolowe oraz  związki terpenowe. Wskazaniem do stosowania ziela męczennicy jest  napięcie nerwowe, stany skurczowe jelit wywołane stresem, nerwica serca,  nadpobudliwość psychoruchowa oraz bóle migrenowe.

Arytmia serca leczenie naturalne

Częstą dolegliwością osób zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi jest arytmia serca. Arytmie serca leczy się również naturalnie, dzięki czemu wspiera się klasyczną farmakoterapię. Z pomocą może przyjść kwiatostan głogu, który jest skutecznym ziołem na arytmię serca. Również miłorząb dwuklapowy choć kojarzony jest głównie z działanie przeciwzakrzepowym i zwiększającym ukrwienie to działa również przeciwarytmicznie. 

Arytmia serca leczenie naturalne, skuteczne zioła na arytmię

Migotanie i trzepotanie przedsionków jest mało przyjemnym objawem, który często wywołuje lęk u osoby je doświadczającej. Skutecznymi ziołami na arytmię, które mogą przyjść z pomocą w takiej sytuacji jest doskonale znany adaptogen - różeniec górski oraz glistnik jaskółcze ziele.