Zioła na boreliozę

Zioła na boreliozę

Aktywne filtry

Borelioza leczenie naturalne

Borelioza jest trudną w leczeniu chorobą wielonarządową przenoszoną przez krętki Borelii znajdujące się w ślinie kleszczy i innych pajęczaków. Zwykła antybiotykoterapia często zawodzi, a rozsiewane po całym organizmie krętki uszkadzają stawy, śledzionę, wątrobę, układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Po ukąszeniu kleszcza pojawia się zazwyczaj miejscowe zaczerwienienie, charakterystyczny rumień oraz objawy grypopodobne. Niestety wiele ukąszeń kleszczy przebiega bezobjawowo, a utajona choroba ujawnia się nawet po kilkunastu latach.

Borelioza leczenie naturalne - zioła na boreliozę

W ziołolecznictwie i naturoterapii boreliozy wykorzystuje się zioła, które mają za zadanie z jednej strony stymulować do walki osłabiony przez krętki układ immunologiczny, a z drugiej hamować przedłużający się stan zapalny. Istnieje sporo ziół na boreliozę, które aktywują kluczowe dla infekcji krętkami Borelii interleukiny. Naturalne leczenie boreliozy zakłada wykorzystanie takich ziół na boreliozę jak - rdestowiec japoński, młode szyszki sosny zwyczajnej, winorośl, tarczyca bajkalska, traganek oraz popularne w Polsce wrotycz czy lukrecja gładka.

Zioła na boreliozę - pędy sosny zwyczajnej

Składniki młodych pędów sosny mają zdolność aktywowania interleukin biorących udział w walce z boreliozą (m.in Il-12). Ponadto olejek eteryczny z sosny zwyczajnej jest mocno antyseptyczny, co jest przydatne w zwalczaniu towarzyszącej boreliozie pobocznej infekcji.

Zioła na boreliozę - traganek

W literaturze naturoterapeutycznej często przewija się korzeń traganka. Ma on właściwości immunostymulujące, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Oprócz tego obniża ciśnienie krwi i działa ochronnie na watrobe. Traganek jest najbardziej skuteczny w początkowej fazie infekcji krętkiem, ale często jest również stosowany jako środek profilaktyczny na terenach endemicznych.

Zioła na boreliozę - wrotycz pospolity

Wrotycz jest doskonale znany w Polsce i był przez lata stosowany w medycynie ludowej jako środek odstraszający właśnie kleszcze i insekty. Swój charakterystyczny, gorzki smak i zapach zawdzięcza laktonom seskwiterpenowym. Jednak za aktywność antykrętkową odpowiada przede wszystkim tujon oraz alfa-pinen, alfa-terpinen i kariofilen. Wrotycz świetnie zwalcza również towarzyszące infekcje, które często przenoszone są przez kleszcze obok krętków Borelli. Flawonoidy z kolei działają przeciwalergicznie, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, co również ma znaczenie dla osób stosujących zioła na boreliozę.

Ziołą na boreliozę - tarczyca bajkalska

To doskonale znane zioło entuzjastom naturoterapii. Tarczyca uznawana jest za adaptogen, gdyż działa uspokajająco, relaksująco i przeciwlękowo. Tarczyca należy również do ziół na boreliozę, gdyż ma zdolność hamowania aktywności interleukiny-6, która odpowiada za ostry przebieg infekcji krętkiem. Tarczyca może być również pomocna w neuroboreliozie, gdyż chroni komórki nerwowe i działa przeciwdepresyjnie.

Zioła na boreliozę - rdestowce

Każda osoba zajmująca naturoterapią, gdy padnie słowo zioła na boreliozę myśli właśnie o rdestowcach, a ściślej rdestowcu japońskim. Synergistyczne działanie takich składników jak resweratrol, citreorosein, kwercetyna i piceatannol prowadzi do zahamowania stanu zapalnego wywołanego krętkami. Ponadto rdestowce są skutecznymi immunostymulatorami, a także mają ciekawą aktywność hamowania między bakteryjnej komunikacji.

Protokół Buhnera

Protokół Buhnera jest popularną metodą naturalnego leczenia boreliozy. Zakłada wykorzystywanie wyciągów i przetworów z trzech ziół na boreliozę - wspomnianego już rdestowca japońskiego, vilcacorę i andrographis paniculata. Zioła z protokołu Buhnera zwalczają krętki, stymulują układ odpornościowy oraz działają przeciwzapalnie.