Zioła na bolesne miesiączki

Zioła na bolesne miesiączki

Aktywne filtry

Naturalne sposoby na wyregulowanie miesiączki

Kobiety w kontekście dbania o zdrowie mają specyficzne potrzeby. Wynika to, że w ich tożsamość wpisane są typowo kobiece dolegliwości, które można spiąć klamrą i nazwać zaburzeniami cyklu miesiączkowego zespół napięcia przedmiesiączkowego, obfite lub skąpe krwawienia, nieregularne cykle, bolesność w czasie menstruacji itd. Oczywiście oczekując szybkich efektów wielu sięga po dostępne w apteki leki, które mogą łagodzić czasami nieznośne objawy. Wiele do zaproponowania mają naturalne sposoby na wyregulowanie miesiączki, które często obejmuje stosowanie:

 • zioła na obfite miesiączki
 • zioła na wywołanie okresu
 • zioła na bolesną miesiączkę
 • zioła na PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego

Naturalne sposoby na wyregulowanie miesiączki - zioła na PMS

W przypadku typowych objawów PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) takich jak: drażliwość, bóle narządów miednicy mniejszej, wzdęcia, uczucie pełności, tkliwość piersi z pomocą mogą przyjść naturalne sposoby na wyregulowanie miesiączki, jak choćby przyjmowanie wyciągów z niepokolanka mnisiego (Agni casti frustus) i karbieńca europejskiego (Lycopus europeus).

Zioła na PMS - niepokalanek mnisi

Zioła na PMS to w zasadzie dwa gatunki - niepokalanek i karbieniec. Pierwszy z tej pary działa w ten sposób, że blokuje wydzielanie prolaktyny, hormonu luteinizującego i folikulotropiny z przysadki mózgowej. Dzięki temu utrzymuje równowagę hormonalną w czasie menstruacji i zapobiega przykrym objawom napięcia. W dobrych zielarniach spotkać można preparaty niepokolanka z dużą jego zawartością. Podobnie to niepokalanka działa mniej popularny karbieniec europejski.

Zioła na bolesne miesiączki

W przypadku bolesnej menstruacji warto postawić surowce zielarskie - pospolity rumianek, krwawnik pospolity (Achillea millefolium), ziele ruty, uspokajającą melisę, nasenny korzeń kozłka. Wszystkie surowce działają przeciwbólowo, rozkurczowo, a niektóre antyandrogenie, co tłumaczy ich zdolność łagodzenia silnego bólu miesiączkowego.

Zioła na bolesne miesiączki - receptura wg. Ojca Klimuszki

Ojciec Klimuszko znany polski fitoterapeuta podaje taką o to recepturę na mieszankę ziołową przeciw bolesnej menstruacji.

 1. Odważ w równych częściach następujące zioła tak, by ich łączna waga wynosiła 50g.
  • ziele krwawnika
  • owoc kminku
  • ziele ruty
  • ziele pięciornika gęsiego
  • liść melisy
  • korzeń kozłka
  • koszyczek rumianku pospolitego
  • liść szałwii
  • kłącze tataraku
 2. Z tak przygotowanej mieszanki weź łyżkę ziół i zalej szklanką wrzącej wody
 3. Odstaw na trzy godziny
 4. Pij 3 x dziennie szklankę przed spodziewaną menstruacją oraz w czasie jej trwania.

Zioła na obfite miesiączki

W naturalnym leczeniu nadmiernych krwawień w czasie menstruacji stosować można następujące zioła na obfite miesiączki:

Zioła na obfite miesiączki - Kalina koralowa

Surowiec ten działa przede wszystkim przeciwkrwotoczne, a zawarte w nim katechiny rozkurczowo na narządy miednicy mniejszej. Bardzo dobrze relaksuje mięśnie macicy, dzięki czemu łagodzi jej ból. W zielarniach spotkać ją można w wersji fix do zaparzania albo wyciągu płynnego.

Zioła na obfite miesiączki - jasnota biała

Jasnota biała (Lamium album) obfituje w wiele drogocennych związków:, które osłaniają, działają przeciwzapalnie oraz blokują krwawienia. Jasnota jest typowo kobiecym surowcem, gdyż poza zdolnością zmniejszania krwawienia miesiączkowego łagodzi również stany zapalne pochwy i szyjki macicy. Kwiat jasnoty białej występuje w postaci torebek do zaparzania.

Zioła na obfite miesiączki - przymiotno kanadyjskie

Przymiotno kanadyjskie hamuje krwawienia, dlatego jest stosowany nie tylko w przedłużających się obfitych miesiączkach, ale również krwawieniach z narządów rodnych czy po zabiegach ginekologicznych.