Zioła na cukrzycę

Zioła na cukrzycę

Aktywne filtry

Zioła na obniżenie cukru

W leczeniu cukrzycy oprócz klasycznych leków na receptę coraz odważniej  wykorzystuje się  zioła na obniżenie cukru.  Działanie roślin ma charakter wspomagający i poprawiający efekt leczniczy. Zioła na cukrzycę będą nieskuteczne w przypadku cukrzycy typu 1, gdyż roślinne substancje czynne  nie są w stanie zastąpić działania insuliny i uregulować mocno zaburzonego metabolizmu węglowodanów. Z kolei w leczeniu  insulinooporności zioła na obniżenie cukru idealnie dopełniają działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych, zbilansowanej i niskokalorycznej diety, a dodatkowo wzmacniają efekty  zmiany trybu życia. 

Zioła na obniżenie cukru - borówka czernica

Borówka czernica (Vaccinum myrtillus L.) zawiera związki barwne nazywane antocyjanami i działają najskuteczniej na osoby z retinopatią cukrzycową.  Borówka poprawia krążenie w siatkówce i przywraca szkodliwe zmiany w przepuszczalności naczyń kapilarnych. 

Zioła na obniżenie cukru - rutwica lekarska

Ziele rutwicy lekarskiej - (Galegae herba)  zawiera galeginę oraz chrom, które łagodnie obniżają poziom cukru we krwi. Chrom jest czynnikiem wpływającym również na gospodarkę tłuszczową, więc może być pomocny w walce z nadwagą. 

Jak zbić cukier? Morwą białą!

Ziołem obniżającym cukier jest również liść morwy białej (Morva alba), który zawiera związki, które blokują działanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład cukrów złożonych do glukozy.Dzięki temu morwa bardzo dobrze obniża poposiłkowe przyswajanie glukozy i stabilizuje jej poziom we krwi. 

Jak zbić cukier - kozieradka pospolita

Nasienie kozieradki (Trigonella foenum-graecum)  zawiera w swoim składzie galaktomannany, czyli  związki, które opóźniają przyswajanie cukru.  Galaktomannany powlekają błonę śluzową jelit i tworzą w jelicie nieprzepuszczalną dla cukru barierę. 

Jak zbić cukier - owocnia fasoli

Owocnia fasoli jest ziołem na cukrzycę, dzięki dużej zawartości  chromu, kwasu amino-beta-guanidyno-izowalerianowego oraz kwasu indoilooctowego, który zwiększa trwałość ludzkiej insuliny i chroni przed rozkładem. 

Inne zioła na cukrzycę

Innymi godnymi uwagi ziołami obniżającymi cukier są kłącze perzu (Agropyri rhzizoma), którego wyciąg  wykorzystuje się w  diecie przeciwcukrzycowej, owoc jałowca (Juniperi fructus) oraz liść pokrzywy (Urticae folium) zawierający urtycynę, która obniża cukier, nasila diurezę,  a przez to obvniża ciśnienie krwi. 

Co obniża cukier we krwi? - zioła wspomagające

Sporo osób zadaje sobie pytanie nie tylko co obniża cukier we krwi, ale również co jeszcze można stosować, by wspierać gospodarkę węglowodanową. Poniżej znajduje się kolejna porcja ziół na cukrzycę. 

  • Theae viridis folium – liście zielonej herbaty – są bogatym źródłem polifenoli takich jak galusan epikatechiny i epigalokatechiny, które uchodzą substancje antykancerogenne i antyoksydacyjne. Badania wykazały, że regularne picie naparów z zielonej herbaty obniża poziom lipidów w osoczu, indukuje apoptoze adipocytów, a także reguluje wychwyt glukozy przez tkanki. 
  • Taraxaci radix – korzeń mniszka - działa żółciopędnie, moczopędnie, reguluje przemianę materii.
  • Frangulae cortex – kora kruszyny – pobudza perystaltykę jelita grubego oraz wspomaga wydzielanie żółci.