Zioła na prostatę

Zioła na prostatę

Aktywne filtry

Zioła na Prostatę

Rozrost gruczołu krokowego oraz rak prostaty są najczęstszymi chorobami diagnozowanymi u Panów po 50. roku życia. U mężczyzn powyżej 85 roku życia zmiany histopatologiczne stwierdza się już u 90% z nich. Na szczęście oprócz tradycyjnego leczenia środkami farmakologicznymi o prostatę możemy zadbać na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów. Z pomocą przyjdą nam zioła na prostatę.

Zioła na prostatę - owoc palmy sabałowej

Owoc palmy sabałowej (Serenoa repens) ma dwutorowe działanie. Frakcja polisacharydowa jest silnym immunostymulantem, a frakcja tłuszczowa działa antyandrogenowo blokując przemianę testosteronu do DHT (dihydrotestosteronu). Dzięki temu palma sabałowa działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk prostaty, usprawnia oddawanie moczu i zapobiega jego zaleganiu.

Zioła na prostatę - korzeń pokrzywy

Korzeń pokrzywy (Urticae radix) hamuje namnażanie się komórek nabłonka prostaty i podobnie jak palma sabałowa działa immunostymulująco. Co ciekawe korzeń pokrzywy jest ziołem na prostatę, która ma działanie moczopędne silniejsze od liści, dzięki czemu znacznie podnosi jakość życia osoby zmagającej się rozrostem prostaty. Europejska Agencja Leków (EMA) zaleca stosowanie korzenia pokrzywy jako zioła na prostatę w postaci sproszkowanego surowca, wyciągów wodno-alkoholowych lub w formie naparu, czyli herbatki na prostatę.

Zioła na prostatę - wierzbownica drobnokwiatowa

Bardzo podobny profil działania do owoców palmy sabałowej ma wierzbownica drobnokwiatowa. To zioło na prostatę działa bakteriostatycznie, hamuje wydzielanie łoju, antyandrogennie oraz blokuje aktywność receptorów DHT w gruczole krokowym, dzięki czemu unieszkodliwia niekorzystny wpływ DHT na prostatę.

Zioła na prostatę - wierzbownica drobnokwiatowa

Ze względu na działanie antyandrogenowe stosuje się ją również w innych schorzeniach androgenozależnych np. w łysieniu androgenowym, zaburzeniach miesiączkowania.

Zioła na prostatę - kora śliwy afrykańskiej

Kora śliwy afrykańskiej (Pygeum africanum) jest silnym związkiem przeciwnowotworowym. Stosuje się w przewlekłym zapaleniu prostaty, gdyż regeneruje nabłonek prostaty, zwiększa jej zdolności wydzielnicze i wyraźnie poprawia jakość i długość oddawania moczu.

Inne zioła na prostatę

Wspomagająco w leczeniu przerostu prostaty można stosować również inne zioła na prostatę np. nasiona dyni, żurawinę wielkoowocową, pyłek kwiatowy i pierzgę oraz liście pokrzywy.