Zioła na trzustkę

Zioła na trzustkę

Aktywne filtry

Zioła na trzustkę

Trzustka to bardzo ważny organ w naszym organizmie. Oprócz tego, że produkuje insulinę i w ten sposób reguluje całą gospodarkę węglowodanową, to dostarcza do jelita enzymy trawienne. Nieprawidłowa praca trzustki odbija się więc rykoszetem na wielu obszarach naszego zdrowia - pojawia sie ryzyko insulinooporności, problemów z trawieniem czy przerostem flory bakteryjnej w jelicie. Na szczęście mamy liczne zioła na trzustkę, dzięki którym na co dzień możemy dbać o ten kluczowy dla naszego zdrowia organ.

Zioła na trzustkę - jakie rośliny wybrać?

Ziół na trzustkę w naturoterapii jest niemało. Gdy doskwierają nam objawy związane z tym narządem możemy sięgnąć po kocankę piaskową, młode liście wrotyczu, dziurawiec, jaskółcze ziele czy jemiołę.

Zioła na trzustkę - kocanka piaskowa

Kocanka piaskowa wykazuje działanie heparoprotekcyjne, nasila wydzielanie żółci oraz ma właściwości odtruwające. Z taką aktywność odpowiada bogactwo polifenoli. Regularnie stosowane preraty trzustki nasilają aktywność trzustki. Dzięki temu i zdolności rozkurczania mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego kocanka jest świetnym remedium na niestrawność, zaburzenia wchłaniania, zaparcia i biegunki.

Zioła na trzustkę - glistnik jaskółcze ziele

Już wielokrotnie opisywany surowiec w naszym sklepie glistnik jaskółcze ziele jest również uznawany za skuteczne zioło na trzustkę. Glistnik jest typowym surowcem stosowanym w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Działa rozkurczająco, pobudza skurcze macicy, działa relaksująco na układ nerwowy. Wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe. Glistnik często jest stosowany wspomagająco w chorobach trzustki - właśnie ze względu na aktywność żółciotwórczą i żółciopędną.

Zioła na trzustkę - jemioła

Jemioła jest doskonale znanym nam zimozielonym półpasożytem, który na dobre zadomowił się w naszych bożonarodzeniowych tradycjach. Jemioła jest jednak bardzo cenioną rośliną leczniczą. Kojarzona jest głównie ze zdolnością obniżania ciśnienia krwi, ale działa również immunostymulująco, wzmacniająco na naczynia krwionośne, przeciwpadaczkowo i przeciwkrwotocznie. Wiele wskazuje również, że regularne picie naparów z jemioły wywiera pozytywny wpływ na pracę trzustki, dlatego jemioła należy również do kategorii ziół na trzustkę.

Zioła na trzustkę - młode liście wrotyczu

Wrotycz kojarzony jest głownie ze swoimi charakterystycznymi żółtymi kwiatami. Właściwości lecznicze mają jednak również jego liście - zwłaszcza młode. Młode liście wrotyczu zaparzone i pite regularnie stanowią skuteczne panaceum przeciw pasożytom. Stosując napary z liści wrotyczu możemy również wzmocnić swój żołądek, poprawić trawienie i wspomóc produkcję enzymów trawiennych w trzustce.

Zioła na trzustkę - dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny jest również doskonale znaną rośliną w ziołolecznictwie. Jego przetwory poprawiają nastrój, wspomagają koncentrację i działają pobudzająco. Dzięki temu jest stosowany w okresie jesiennej chandry - czyli sezonowej choroby afektywnej. Ciekawe jest to, że w zależności od tego jakim rozpuszczalnikiem jest ekstrahowany dziurawiec, ma zupełnie odmienne właściwości. Mało mówi się o wodnych ekstraktach z dziurawcach, które obfitują w garbiki i kwasy fenolowe. Dzięki temu działają głównie w obrębie układu pokarmowego - wspomagają pracę trzustki (zioła na trzustkę), nasilają produkcję żółci, rozkurczają mięśnie przewodu pokarmowego, a co za tym idzie poprawiają trawienie.