Zioła na wypadanie włosów i paznokcie

Zioła na wypadanie włosów i paznokcie

Aktywne filtry

Zioła, które wspomagają regenerację skóry

Surowce ziołowe rzadko kiedy mają jedną najważniejszą aktywność biologiczną. Da się to zauważyć w przypadku ziół wspomagających regenerację skóry, które oprócz korzystnego działania na skórę, mogą działać moczopędnie, odtruwająco oraz detoksykująco. Często za sprawą wspierania pracy wątroby, również nasza cera ulega poprawie.  Po prostu za sprawą nasilonej diurezy  z moczem wydostają się poza organizm produkty uboczne przemiany materii oraz toksyny, które często nasilają trądzik i wypryski na twarzy. 

Zioła na trądzik różowaty i młodzieńczy

Ziele fiołka trójbarwnego (Herba Violae tricoloris) obfituje w wiele cennych związków(kwercetyna, hesperydyna lub rutozyd), które uszczelniają naczynia krwionośne, poprawiają przepływ krwi w wierzchnich warstwach skóry. Dodatkowo fiołek zawiera pochodne kwasu salicylowego, witaminy C i E oraz olejki eteryczne. Napary z fiołka regulują fizjologię gruczołów łojowych, które odpowiadają za powstawanie zmian trądzikowych. Po kuracji fiołkiem trójbarwnym skóra jest odżywiona, dotleniona i rozjaśniona.

Zioła na trądzik - jak zrobić napar z fiołka?

  • 2 łyżeczki suszu zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą
  • Parzymy pod przykryciem przez 15 minut 
  • Odcedzamy i odciskamy pozostałość na gazie

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Żeby dbać o nasze włosy wcale nie musimy wydawać astronomicznych kwot na kosmetyki pielęgnujące - toniki, odżywki, maseczki i szampony do włosów. Niekiedy wystarczy rozejrzeć się za domowymi sposobami na wypadanie włosów, jak choćby piciem ziół na wypadanie.

Zioła na porost włosów - pokrzywa zwyczajna

Surowcem, które możemy w tym celu wykorzystać jest  liść pokrzywy (Urticae folium), bogaty w karotenoidy, witaminy C i K, kwasy organiczne, magnez oraz wapń.  Pokrzywa może być również wykorzystywana w leczeniu przebarwień na twarzy, regulowaniu wydzielania sebum. Pokrzywa zawiera również stosunkowe spore ilości  witaminy C, dzięki czemu podobnie jak w przypadku fiołka trójbarwnego poprawie uelastycznia naczynia powierzchniowe,  nadaje kolorytu skórze i wspiera syntezę kolagenu stanowiąca rusztowanie dla komórek skóry.

Zioła na porost włosów - czy napar z pokrzywy jest bezpieczny?

Wbrew obiegowej opinii napar  pokrzywy jest zupełnie bezpieczny i nie parzy. Dzieje się tak, gdyż żrący kwas mrówkowy pod wpływem temperatury ulega rozkładowi. Napar z liści pokrzywy można stosować doustnie, ale również zewnętrznie w postaci płukanek do włosów.

Zioła na wypadanie włosów

Oprócz preparatów z pokrzywy skutecznym ziołem na wypadanie włosów jest ziele skrzypu polnego (Herba Equiseti). Zawiera krzem, witaminy oraz związki mineralne takie jak żelazo. Jak wiadomo problemy z żelazem stoją w wielu przypadkach za osłabieniem włosów i ich wypadaniem.

Zioła na wypadanie włosów - skrzyp polny

Stosowanie naparu i suplementów ze skrzypem polnym w składzie wymaga dodatkowej suplementacji   witaminami z grupy B, głównie chodzi o witaminę B1 - tiaminę. Ze względu na ryzyko niedoborów na skutek stosowania skrzypu zaleca się  stosowanie suplementacji przerywanej trwającej 3-4 tygodnie z kilkutygodniowa przerwa.

Zioła na porost włosów - bambus

Kolejnym ziołem na porost włosów jest bambus, który często jest składnikiem suplementów diety poprawiających kondycję włosów. Co ciekawe wyciągi z bambusa  zawierają kilkukrotnie wyższe stężenia krzemu od faworyzowanego skrzypu.

Zioła, które wspomagają regenerację paznokci

W przypadku regeneracji paznokci zastosowanie znajdą te same surowce, które stosuje się w kondycjonowaniu skóry i włosów. Innym surowcem wykazującym działanie regenerujące na przydatki jest  korzeń łopianu (Radix Artici). Łopian zawiera bardzo dużo siarki, która  ma zdolność szybkiej naprawy paznokci, sprawia, że stają się twardsze oraz bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.