Rokitnik i jego właściwości lecznicze

person Wysłane przez:  Kornelia Rzeszutek list W:  Zioła

Rokitnik w Polsce jest uprawiany głównie w celach ozdobnych. Z racji tego, że jest mało popularnym ziołem rzadko uprawia się go w celach leczniczych. Jednak owoce rokitnika poza tym, że ładnie prezentują się w ogrodzie mają wiele prozdrowotnych właściwości. Rokitnik zwyczajny jest używany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym jak i farmaceutycznym.

Rokitnik zwyczajny (Hippophaë rhamnoides)

Rokitnik zwyczajny (Hippophaë rhamnoides) rośnie dziko niemal w całej Azji i Europie. Jego nazwa łacińska pochodzi od słów hippo - koń i phae czyli blask. W starożytnej Grecji pędy i liście rokitnika były wykorzystywane jako pasza dla koni, po której zwierzęta miały niezwykle lśniącą sierść i duże przyrosty masy. Rokitnik był wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej a także w regionie Rosji i Himalajów. Obecnie wykorzystuje się głównie owoce i nasiona rokitnika.

Olej z rokitnika wytłaczany z całych owoców (miąższu i nasion) jest bogatych w karotenoidy, dzięki którym zawdzięcza swoją pomarańczową barwę. Karotenoidy są prekursorem witaminy A, znanej z działania przeciwutleniającego. Olej rokitnikowy zawiera także witaminę E, fosfolipidy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Sok z owoców rokitnika

Sok z owoców rokitnika jest bogaty w kwasy organiczne, kwasy tłuszczowe, flawonoidy, karotenoidy, witaminy oraz składniki mineralne. Owoce rokitnika mają kwaśny, lekko gorzki i cierpki smak oraz charakterystyczny aromat. Są one bogatym źródłem witaminy C i innych przeciwutleniaczy.

Właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe rokitnika zwyczajnego

Właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe rokitnika zwyczajnego

Rokitnik jest bogatym źródłem flawonoidów i kwasów fenolowych, które są najważniejszymi substancjami odpowiedzialnymi za działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe.

Właściwości przeciwmiażdżycowe rokitnika

Dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i flawonoidów olej rokitnikowy ma udowodnione działanie lecznicze w chorobach sercowo - naczyniowych. Flawonoidy mają wpłw na prawidłowy rytm serca oraz zapobiegają niedkrwieniu mięśnia sercowego. Olej rokitnikowy pomaga obniżyć poziom “złego” cholesterolu (LDL) oraz podnosi poziom “dobrego” cholesterolu (frakcji HDL).

Rokitnik - działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne

  • Olej rokitnikowy jest stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła
  • Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie 
  • Wspomaga układ odpornościowy i przyczynia się do naturalnych reakcji obronnych organizmu 
  • Olej rokitnikowy skutecznie leczy wrzody żołądka i owrzodzenia jamy ustnej.
  • Olej rokitnikowy można stosować również miejscowo na skórę w celu przyspieszenia gojenia ran, oparzeń, odmrożeń. 
  • Olej rokitnikowy chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Rokitnik zwyczajny to roślina niezwykle bogata w składniki biologicznie aktywne, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto dodać, że witamina C zawarta w rokitniku jest bardzo stabilna. Rokitnik nie traci swoich właściwości po wysuszeniu czy gotowaniu. Nie bez powodu Rosjanie nazywają tę roślinę “złotem Syberii”

W naszym sklepie znajdziesz olej, sok, suszone owoce rokitnika, a także naturalne kosmetyki z rokitnikiem między innymi kremy, szampony, odżywki do włosów balsamy do ciała.

Zostaw komentarz

Komentarz musi być zatwierdzony przed publikacją.
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień